1. liga mužů: Tatran Litovel - 1.HK Dvůr Králové n. L. 26:18 (11:7)
V posledním domácím utkání v roce 2017 muži bezpečně zvítězili nad tradičním prvoligovým soupeřem z Dvora Králové o 8 branek. Utkání potvrdilo předpokládaný náboj a na palubovce se doslova jiskřilo od začátku do konce.

Ačkoliv soupeře před zápasem dělilo 8 míst v tabulce první ligy, nevyzpytatelný královédvorský celek nebyl pro Hanáky zcela snadným soupeřem. "Naši sestavu očesala nejen řada zranění, ale také absence hráčů hostujících v Extralize. Takže jsme k utkání přistupovali lehce nervózní. Nicméně od počátku utkání jsme byli zcela jednoznačně pány na hřišti a vytvořili si rozhodující a uklidňující náskok ve skóre," poodhalil těžkou pozici papírového favorita utkání trenér domácích Ivo Vávra.

Také trenér hostů Martin Picha přiznal, že jeho tým s bodovým ziskem moc nepočítal: "Přijeli jsme k utkání k vedoucímu celku, naopak my jsme předposlední, naše ambice nebyly vysoké. Před sezónou skončil Fiodor a další 2 hráči, většina hráčů jsou studenti, spolu trénujeme jednou týdně. Byli jsme připraveni na to, že nás domácí přejedou, ale chtěli jsme zabojovat."  

Domácí celek šel do utkání s jasnou strategií ale pozměněným projevem na hřišti. "Soupeř si vůbec nedokázal poradit s naší velmi agresivní a dobře fungující obranou," spokojeně konstatoval trenér Vávra při pohledu na pouhých 18 inkasovaných branek.


Obrázek
Obrana domácích (zde Jindra, Hanák a Číhal) dokázala často útočníky hostí zcela "vymazat" z hřiště.
Foto: Pavel Štěpánek. Více foto ve fotogalerii.Domácí si již v 8. minutě vybudovali 4brankový náskok, o který však záhy téměř celý přišli. V brance Dvora Králové totiž začal úřadovat Martin Babčaník a Východočeši našli také několik okének v domácí obraně a 3x po sobě skórovali z pivota. Litoveláci si však opět ještě do poločasu vybudovali klidný náskok, v útoku se začal svým přehledem dobře prosazovat Luděk Piwko.    

Nástup do druhého poločasu však znamenal úplnou smršť Litovle. Agresivitou v obraně, na jejímž hrotu působil Petr Jindra, získávali jedem míč za druhým a 6 brankami za sebou z brejků ukázali, kdo je lídrem ligy. Trenér Vávra pak měl prostor pro vyzkoušení novinek ve hře. "Nám se daří začleňovat do naší hry nové prvky, které jsme začali trénovat, a za to musím kluky velmi pochválit. Z naší sestavy bych chtěl vyzdvihnout Petra Jindru, který poprvé dostal větší prostor v lize. Měl v utkání jasné úkoly a ty splnil na jedničku," chválil trenér Vávra.

Kromě Petra Jindra se utkání herně i střelecky vyvedlo také na domácí straně Piwkovi a také Michal Havlíček po pauze kvůli zranění opět nabral střeleckou formu. Dvůr Králové se po celé utkání opíral jednoznačně o brankáře Babčaníka, což potvrdili oba trenéři. "Konečný výsledek mohl být daleko výraznější, jenže naši střelci si častokrát vylámali zuby na skvěle chytajícím Martinu Babčaníkovi, který dle mého byl jednoznačně nejlepším mužem utkání," chválil brankáře soupeře kouč Vávra. Také Martin Picha souhlasil: "My máme jediného rozdílového hráče a tím je brankář Babčaník." Střelecky se dokázal na straně hostí nejvýrazněji prosazovat ještě Radim Kulhánek.    


Obrázek
Mladý Jiří Štencl zrovna skóruje, ale brankář Dvora Babčaník potrápil řadu našich střelců.
Foto: Pavel Štěpánek. Více foto ve fotogalerii.I přes jednoznačný vývoj skóre si utkání nezavdalo svým nábojem s pořádným derby nějakých místních rivalů. Většina hráčů na obou stranách si neodpustila tvrdší zákrok, když k tomu byla příležitost. Těžkou práci měli třeba pivoti, aby si vypracovali alespoň kousíček místa na brankovišti. Každý ostřejší zákrok, potáhnutí za dres nebo nepovedená střela na hlavu brankáře hned vyvolával emoce na obou stranách i v publiku. "Utkání bylo jako tradičně ostré, vyhrocené, zdá se mi, že to je případ Litovle a Nového Veselí - jejich hráči rádi rozdávají, ale neradi přijímají. Navíc to dnes vyhecovalo výborné publikum, ačkoliv bylo víc na straně domácích, všechny naše zákroky tak vypadaly podle reakce publika hůř, než ve skutečnosti byly. Hráči sami si pak vždy plácli a hrálo se dál. Ale kéž by všude chodilo na házenou tolik lidí," snažil se najít odpověď na otázku, proč se v utkání tolik jiskřilo hostující trenér Picha.

Žádný z tvrdších zákroků však naštěstí neskončil větším zraněním, ale řada hráčů si z utkání odnášela nějaké ty větší či menší šrámy. Taková je však moderní házená.

Domácí Tatran se tak již před posledním zápasem stal zimním králem soutěže a je stále bez ztráty jediného bodu. Dvůr Králové se naopak propadl na poslední místo, když jej o skóre přeskočil Zlín výhrou nad Jičínem B, naším posledním podzimním soupeřem. Martin Picha však vidí situaci svého týmu jasně: "Přes zimu nebudeme nijak posilovat, nám ve Dvoře dorůstá silná generace v mladším dorostu, od příští sezóny se již tihle naši hráči budou zapojovat i do mužů, budeme čerpat jen z vlastních zdrojů. To je naše strategie, která přišla po jednoleté zkušenosti s Extraligou, která vyčerpala klubovou pokladnu."

Sestavy a branky:
Tatran Litovel: Habermann, Juráš, Navrátil - Piwko 6, Havlíček 5/2, Číhal 3, Schmalz 3, Štencl 3, Šuba 2, Hanák 1, Jindra 1, Kuchař 1, Petrtýl 1, Barabáš.
1.HK Dvůr Králové n.L.: Babčaník - Kulhánek 6, Etrich 4/1, Kirschbaum Jakub 3, Picha L. 3/1, Bonaventura 1, Hracha 1, Kirschbaum Jan, Šeba, Zelinka, Voňka, Hynek.

Rozhodčí: Valášek - Vychodil
Žluté karty: 2 - 1
Vyloučení: 7 - 3
Červené karty: Kuchař, Jindra (Litovel), oba po 3x 2'
Diváků: 213
22.11.2017 | Radovan Šimek | Přečteno: 422x

Komentáře ke článku

Týmy

Facebook