Výstava připomene 90 let od založení házenkářského oddílu v Litovli


Výstava připomene 90 let od založení házenkářského oddílu v Litovli
V letošním roce si připomeneme 90 let od prvních doložitelných zmínek o házené v Litovli. Výstava v Turistickém informačním centru v Litovli vás provede celou historií házené v Litovli od počátků po dnešek. Představí nejen kroniky, ale také další předměty z oddílového archivu, některé budou veřejně vystaveny vůbec poprvé. Zaměří se také na výrazné osobnosti a události. A přímo ve výstavní místnosti si budete moci zkusit také vaše házenkářské dovednosti.

Na základě dopisu pamětníka Františka Látala, který je uložen v oddílové kronice, víme, že roku 1934 vstoupil oddíl házené Sokola Litovel do Hanácké župy se sídlem v Přerově a začal se účastnit soutěží. Dokládají to i kratičké zprávy z tehdejšího periodika - Litovelského, Šternberského a Šumperského kraje. Pravděpodobné je, že již několik let předtím provozoval házenou a vybudoval házenkářské hřiště za litovelským gymnáziem profesor František David. Žádné záznamy o tom však nejsou k dispozici.


Až do nucené reorganizace sportu v polovině 50. let tak byl (mimo gymnázium a také chlapeckou školu v Komenského ulici) oddíl házené organizován pod hlavičkou Sokola. Poté přišla éra Tatranu Litovel, která trvá dodnes. Až do počátku 60. let se však v Litovli hrála tzv. česká, dnes nazývaná národní házená pro odlišení od mezinárodní házené. Národní házená má v řadě aspektů odlišná pravidla a již po válce byla provozována téměř výhradně v Československu. Dnes se tomuto sportu v celé republice věnuje již jen hrstka klubů. Proto také řada oddílů již tehdy přestupovala na házenou mezinárodní, aby se mohly účastnit mezinárodního srovnání. Litoveláci v sezóně 1961/62 dokonce hráli soutěž v obou sportech. Definitivní rozhodnutí o přechodu jen na mezinárodní házenou prý zavinila jedna svatba. Podrobnosti se dozvíte na výstavě.
          
Historii házenkářského oddílu Tatranu Litovel od konce 50. let již známe poměrně podrobně díky unikátní kronice, kterou až do svého skonu v roce 2022 vedl pan Milan Beňa. Historie je lemována postupným budováním a rekonstrukcemi hřišť, rozšiřováním počtu družstev, postupy i sestupy v soutěžích, domácími turnaji i zahraničními zájezdy.

Dá se říct, že posledních 20 let historie je zlatou érou házené v Litovli. Díky výstavbě sportovní haly při ZŠ Vítězná vznikly ideální podmínky. Házenkáři vychovali vynikající generaci hráčů, se kterou se odvážili postoupit v roce 2014 až do nejvyšší české soutěže - Extraligy. Byť to bylo jen na 4 sezóny, stále Tatran Litovel dělá velkou čest svému městu, když se trvale pohybuje na špici 1. ligy mužů a patří tak do dvacítky nejlepších klubů v republice. Kvalitní práci však dokládá především 7 dlouhodobě dobře fungujících družstev mládeže od mladší miniházené po juniory.

Obrázek
1.4.2024 | Radovan Šimek | Přečteno: 496x