Nestor litovelské házené Milan Beňa slaví devadesátiny!


Nestor litovelské házené Milan Beňa slaví devadesátiny!
Dlouholetý organizační pracovník a kronikář oddílu házené a zakladatel turnaje O pohár města Litovle, pan Milan Beňa, dnes 6. února slaví devadesáté narozeniny. K řadě gratulantů se připojují všichni litovelští házenkáři, kterým věnoval značnou část svého života. Přejeme hodně štěstí, zdraví a životního elánu!

Milan Beňa je bezesporu nejvýraznější osobnost litovelské házené, dlouholetý funkcionář oddílu, který od roku 1954 aktivně pracoval neuvěřitelných 55 let většinou ve funkci organizačního pracovníka, čímž se zasloužil o bezproblémový chod oddílu. Házenou sice nikdy nehrál a dostal se k ní vlastně náhodou, ale přirostla mu k srdci tak, že se jí věnuje celý život.

Obrázek
Deset let uplynulo jako voda... Milan Beňa při oslavě osmdesátin.


Sám o svých začátcích s házenou píše v knize mapujících 80 let házené v Litovli (1934-2014), jejímž je zároveň hlavním autorem textu: "Po skončení 2. světové války jsem hrával aktivně kopanou a lední hockey za Sokol Litovel, vždy jako brankář. Po úrazech v hockeyi a hlavně v kopané v roce 1949 jsem však aktivní činnosti zanechal. Při srážce s protihráčem ve fotbale při mém zákroku na zemi, jsem utrpěl zranění hlavy a jazyka a probral jsem se až v péči lékařů. Tato nepříjemná zkušenost mi pak nedovolovala hrát naplno. Jak jsem měl skočit pro míč pod nohy útočníka, nešlo to, a proto nemělo cenu dál pokračovat. Pak mě oslovil Jaroslav Skřepský, zda bych po něm narychlo nepřevzal funkci v oddíle české házené Sokola, protože se stěhoval z Litovle. Mělo to být na krátko, než organizační funkci převezme někdo jiný. U házené jsem však zůstal, pracoval jsem také jako člen sekce české házené v Olomouci. Od roku 1961 jsem plně převzal po Lubomíru Antonovi i vedení kroniky oddílu české házené a následně i mezinárodní házené."

Obrázek
Složení výboru oddílu házené Tatranu Litovel v roce 1974: Sléžek, Poulíček, Ganzar, M. Čikl, Musil, Sitár, Anton, Beňa, ing. Válek. Na fotu chybí: Jar. Kejval, Eliáš.


Obrázek
Ukázka z 2. dílu kroniky oddílu házené Tatranu Litovel.


Patří mezi zakladatele mezinárodní házené v Litovli po přechodu z české házené na začátku 60. let 20. století a též byl hlavním iniciátorem založení populárního turnaje mužů O pohár města Litovle, který se hraje bez přerušení již od roku 1960 a má mezi házenkáři velmi dobrou pověst, kvalitu a tradici.

Obrázek
Milan Beňa spolu s vítězným celkem 60. ročníku turnaje O pohár města Litovle - HC Sporta Hlohovec.


Za svou záslužnou činnost, zpracování a vedení rozsáhlé kroniky oddílu házené byl mnohokrát oceněn. Namátkou v roce 1998 od ČSH, roku 2009 Středomoravským svazem házené a v roce 2013 jako jedna z Osobností města Litovle. Když na začátku roku 2019 vznikala videovizitka Tatranu Litovel vytvořená Českou televizí pro přestávkový program MS žen, nemohl u toho Milan Beňa samozřejmě chybět.      Obrázek
Rozhovor s Milanem Beňou v Hanáckých novinách.


Ještě jednou gratulujeme a přejeme hlavně zdraví a také potěšení z litovelské házené.
6.2.2020 | Radovan Šimek | Přečteno: 512x

Komentáře ke článku

Facebook

Partneři: