Na konci ledna odešel Zdeněk Mikeš, profesor litovelského gymnázia


Na konci ledna odešel Zdeněk Mikeš, profesor litovelského gymnázia
Dne 28. ledna 2021 navždy odešel ve věku 81 let dlouholetý člen profesorského sboru Gymnázia Jana Opletala pan Zdeněk Mikeš, který zde působil jako vyučující tělesné výchovy. Ve svých studentech dokázal vzbudit mimořádný zájem o sport, zejména o míčové hry nebo atletiku. Nechyběla samozřejmě ani házená.

Velmi často sestavoval z hráčů oddílu házené Tatranu, kteří studovali na gymnáziu doplněné o talentované spolužáky, týmy,  které se pravidelně účastnily okresního finále středoškolské ligy házené chlapců. Mnoha družstvům se pod jeho vedením podařilo postoupit do krajského finále a být zde úspěšní.

Dokonce dvakrát se studenti gymnázia stali národnímu přeborníky (tzn. české části v rámci Československa). Nejprve v roce v roce 1973 se umístili celkově na 6. místě (ale nejlepší z Česka) ve finálovém turnaji v Dubnici nad Váhom a pak ještě lépe v roce 1987 kdy v Prešově prohráli až ve finále s Topoľčany. Se studenty pracovali aktivně také další házenkáři-profesoří gymnázia - Josef Musil a Jiří Valenta. V současné době pak hlavně Ivo Chytil.

Na profesora Mikeše s úctou a láskou vzpomínají všichni z oslovených současných členů oddílu házené, namátkou Pavel Horváth, Radovan Šimek, Jakub Schmalz nebo David Barabáš.

Obrázek
Tým gymnázia z roku 2000 - Z. Mikeš - R. Šimek, L. Katzer, J. Schmalz, O. Paták - M. Mrázik, M. Baránek, A. Amanatidis, D.Schiller. Na fotce chybí P. Mrázik, Z. Pospíšil, R. Vašiček, M. Kučera. Foto: V. Sitár. Více v kronice oddílu.


Obrázek


Čest jeho památce.

Poděkování za příspěvek patří Tomáši Pospíšilovi a Ivo Chytilovi z GJO
28.2.2021 | Radovan Šimek | Přečteno: 196x

Komentáře ke článku

Facebook