Zemřel pan Miroslav Nič, bývalý hráč a trenér házenkářů Tatranu Litovel


Zemřel pan Miroslav Nič, bývalý hráč a trenér házenkářů Tatranu Litovel
V polovině března odešel ve věku nedožitých 85 let v německém Pfundstadtu pan Miroslav Nič, jeden z posledních pamětníků národní házené v Litovli a také jeden ze zakladatelů turnaje O pohár města Litovle. I když žil řadu let v Německu, do Litovle se stále rád vracel a sledoval dění i úspěchy litovelské házené.

Mirek Nič patřil k hráčům, kteří ještě v Sokole Litovel hráli národní či českou házenou v padesátých letech 20. století. Ve druhé polovině těchto let se hrálo již pod hlavičkou Tatranu a v tomto celku pak stabilně hrával i Mirek Nič. Kromě aktivního hraní měl zájem i o ostatní činnosti v oddíle házené, a tak z iniciativy Milana Beni a jeho byl uspořádán v roce 1960 1. ročník turnaje mužů O pohár města Litovle. Od tohoto roku se tento populární turnaj pořádá bez jakéhokoliv přerušení až dodnes.

Obrázek
Sestava mužů české házené Tatranu Litovel 1958/59: Kejval Jar., Letocha, Siegl, Nič, Anton - Vrzal, Kučera, Kolář.


Obrázek
Sestava mužů Tatranu Litovel 1960/61: Siegl, Nič, Švub, Kolář, Gottfried, Látal Jiří - ?, Fritsch, Kejval Jar., Anton, Dohnálek.


Po přechodu litovelského oddílu na mezinárodní házenou byl samozřejmě dál členem družstva a stojí za zmínku, že startoval i ve vůbec prvním utkání Litovle v "handballu" proti družstvu Uničova dne 19.8.1961. Od té doby aktivně hrál za muže Tatranu a plně pracoval pro oddíl házené.

Pro knihu vydanou v roce 2014 k 80 letům házené v Litovli zavzpomínal na přechod k mezinárodní házené: "Několik roků jsme hráli krajskou soutěž v české házené a marně jsme bojovali o postup do krajského přeboru severomoravského kraje. V neděli 16. 7. 1961 jsme měli hrát v Přerově kvalifikaci o postup. Naším soupeřem byla Tatra Kopřivnice. V sobotu jsem se ženil, tak to moc nepasovalo do plánu. Brzo ráno se vydala početná výprava do Přerova. Nastoupili jsme v nejlepším složení! Začátek zápasu se vyvíjel dobře, neboť jsme šli do vedení 2:0, pak to soupeř dotáhl a poločas skončil 3:3. V druhé půli bylo střídavě oblačno a konec 5:5 a šlo se do prodloužení. Pak nás opustilo štěstí a prohrálo se 8:6. Branky za Litovel dávali Jiří Letocha 3, Milan Švub 1, Jiří Dohnálek 1 a Škurek 1! Podal se dobrý výkon v obraně, ale útok zklamal! Ani svatba asi nebyla vinna, neboť svatebčané hráli dobře! Nálada v příštích dnech byla mizerná, a tak se uvažovalo jak dál. Týden potom přišel do Litovle Jan Mílek, který sem dostal umístěnku po škole v Praze, kde hrál 2. ligu handbalu v týmu Motorletu. Po dvou přátelských utkáních, ve kterých jsme uhráli dobré výsledky, bylo rozhodnuto!"

Mirek byl ze sportovní rodiny, mladší bratr Karel hrál fotbal a nejmladší ze sourozenců Jirka hrál také házenou (patřil v 70. letech 20. století v éře Franty Čikla na střední spojce k oporám družstva mužů).

Obrázek
Sestava mužů Tatranu Litovel 1964/65: Šimůnek - Letocha, Kejval Jiří, Dohnálek, Nič, Kolář, Mazánek – Fritsch, Logr, Čikl M., Kejval Jar.


Mirek Nič patřil k vůdčím osobnostem při přestavbě hřiště s novým pískovým povrchem na Sokolovně na jaře 1964. V následujících letech pak měl funkci ve výboru oddílu jako hospodář a trenér žáků. Pomalu končil s aktivním hraním v družstvu mužů a věnoval se plně trenérské práci s mládeží a to až do svého odchodu v roce 1969 do Německa.

I tak byl stále v kontaktu s naší litovelskou házenou, sledoval výsledky našich družstev, netajil se upřímnou obrovskou radostí z úspěchu mužů a jejich postupu do extraligy v roce 2014 a účinkování v této soutěži, což bylo znát z jeho častých návštěv rodné Litovle.

Byl jednou z postav, která ve své době formovala házenkářský život v oddíle házené a patří mu za to nehynoucí díky a vzpomínky.

Čest jeho památce.

Autor vzpomínky: Milan Beňa

Obrázek

Obrázek

Obrázek
3x Miroslav Nič (v bledě modré) košili v roce 2009 na setkání dřívějších hráčů oddílu při 50. ročníku turnaje O pohár města Litovle.
28.3.2021 | admin | Přečteno: 170x

Komentáře ke článku

Facebook

Partneři: