Další ročník 1. ligy mužů startuje - v Litovli již podesáté v řadě!


Další ročník 1. ligy mužů startuje - v Litovli již podesáté v řadě!
V sobotu 21. září 2013 opět startují ligové soutěže házenkářů a s tím také naše družstva mladších dorostenců v 2. lize a mužů v 1. lize ČR. Utkáním v Lounech tak muži vstoupí do jubilejní, již desáté sezóny v 1. lize mužů v řade.

První liga je po Extralize druhou nejvyšší soutěží v házené, a tak házenkáři Tatranu hrají nejvyšší soutěž ze všech kolektivních sportů v Litovli. Na každé domácí utkání také dokážou přitáhnout do litovelské sportovní haly kolem 200 diváků, čímž se také řadí mezi nejpopulárnější akce ve městě.

Sérii 10 sezón za sebou v 1. lize lze také označit za jedinečnou a to hned ze dvou pohledů:
1) Litovelští házenkáři nikdy nehráli více ročníků ve stejné soutěži za sebou, než teď v 1. lize, navíc nikdy nehráli vyšší soutěž.
2) Pouze jediný současný celek 1. ligy, a to TJ Náchod, hraje v řadě déle než náš celek.

Dá se tedy říci, že, jak v historickém, tak klubovém srovnání, nyní produkuje náš klub  dlouhodobou kvalitní práci, ať už s družstvem mužů, tak také v mládeží. Pojďme si trochu připomenout těch uplynulých 9 sezón Tatranu Litovel v první lize.

Postup do 1 .ligy si muži vybojovali v ročníků 2003/04. V závěrečných kolech se přetahovali o vedení v soutěži s celkem Ivančic, který v předposledním kole na domácí palubovce porazili 28:24. Pak už zbývalo v posledním kole bodovat ne hůř než Ivančice. Když však Ivančice doma do prohrály s Prostějovem, slavilo se vítězství ve 2. lize remízou v Přerově. Po dvou sezónách tak tým vedený trenéry R. Krejčířem a Zdeňkem Sléhou a hráči jako Hracha, Arnoš nebo Bakalář postoupili z 3. až do první ligy.

Litovel se tak dostala do společnosti klubů, jako jsou Lovosice, Plzeň, Jičín Kopřivnice a Třeboň, které dnes nebo dříve patřili ke špičkovým českým klubům. Znamenalo to také posílit kádr. Z Olomouce přišli bratři Knéblové, M. Weibel a brankář Z. Ošťádal, také R. Godál, P. Kubík atd. Trenérsky tým převzala dvojice Hracha - Sitár. Již první sezóna 2004/05 ukázala, jak velký je to rozdíl oproti 2. lize a jak je těžké sestavit dobře fungující tým.  Už v polovině sezóny skončila trenérská dvojice a tým převzal Jan Hándl se Z. Sléhou. Přesto tým skončil na předposledním 11. místě se 4 výhrami a 2 remízami. To už se však vědělo o konci česko-slovenské Interligy a tedy reorganizaci soutěží, což zajišťovalo setrvání v 1. lize i nadále.

Pro další sezónu 2005/06 se daří zajistit posily z dříve interligového Kostelce - Tydlačku a Laštůvku a také uničovského Marka Šubu a olomoucké Houdu a Mazače. Do týmu se také více a více prosazují mladí odchovanci Schmalz, Baránek, Hanák, Paták. Tým až do poloviny jarní části vedl J. Hándl, pak musel ze zdravotních důvodů odstoupit. Zbytek sezóny dokoučoval opět R. Krejčíř.  6 výher a 2 remízy nakonec znamenaly 8. místo.

Obrázek
Tatran Litovel 2005/06 - 8. místo. Momentka z utkání proti Dubaji


Pro další období přebírají tým litovelští trenéři Z. Čtvrtníček a V. Sitár. V týmu končí také většina hráčů dojíždějících z větší vzdálenosti a příležitost dostávají i mladí domácí hráči, kteří již v předchozích sezónách nabrali potřebné zkušenosti. Z Kostelce přichází na hostování M. Grulich, z Olomouce M. Havlíček. Týmu se v sezóně 2006/07 daří, po slabším podzimu a výborném jaru je z toho nakonec dosud nepřekonaný výsledek v historii klubu - 3. místo v 1. lize za 12 vítězství a 2 remízy.

Obrázek
Tatran Litovel 2006/07 - 3. místo.


Sezóna 2007/08 pokračuje na dobré vlně. Na hostování z Olomouce přichází také brankář M. Malínek, naopak do Uničova odchází na 1 sezónu P. Habermann a J. Paták do konkurenčního Kostelce. Podzim je skvělý, tým dokonce přezimoval na skvělém, sice děleném, 1. místě! V polovině sezóny dostává M. Baránek nabídku na hostování v extralize v Bystřici p. H. - po dlouhé době další odchovanec v nejvyšší soutěži. Jarní boje pak znamenají opět skvělé 3. místo za 12 výher a 5 remíz. Tým také dokázal udržet domácí neporazitelnost v celé sezóně, body ztratil jen ve 3 remízách.

(pokračování příště)
20.9.2013 | Radovan Šimek | Přečteno: 1244x

Facebook