Tvrdý trest pro Pohlmanna: dva roky bez házené


Tvrdý trest pro Pohlmanna: dva roky bez házené
Dva roky bez házené. Takto přísný verdikt si v nejbližších dnech oficiálně vyslechne litovelský házenkář Josef Pohlmann. Je to následek dopingové zkoušky po extraligovém zápase ve Zlíně, který se hrál v polovině listopadu.

"Pohlmann neselhal ve vztahu k dopingu jako takovému. Selhal v tom, že nebyl trpělivý, nečekal tam a v podstatě z dopingové kontroly odešel a vzorky, které odevzdal, nebyly odpovídající. Paragraf tady hovoří jasně, jsou to dva roky," nastínil, co se dělo na dopingové zkoušce ve Zlíně, litovelský trenér Lubomír Krejčíř.

Šestadvacetiletý hráč celou situaci popisuje ze svého pohledu. "Nebyla to první dopingová kontrola, na které jsem byl. Byla ale první, na které jsem strávil čtyři a půl hodiny. Odevzdal jsem asi pět šest vzorků a ani jeden svojí hustotou nevyhovoval těm parametrům, které oni potřebují pro odběr," líčil Josef Pohlmann.

Obrázek

Tomu postupně došla trpělivost, načež udělal chybu, která ho bude mrzet ještě dlouho.

"Třísknul jsem tím kelímkem na zem a šel jsem pryč. Za to jsem se potom dopingovému komisaři omlouval. On to vzal jako chlap, nicméně mi řekl, ať počítám s tím, že budu mít problém. Pravidla jsou totiž striktní, já bych tam měl strávit klidně i deset hodin," uznává s odstupem času svoje pochybení.

Za chyby se platí, jenže výše trestu je v těchto případech nastavena hodně vysoko.

"Je to absurdní, když si dá někdo jointa na party nebo bere nějaké podpůrné látky, tak tam jsou sazby od tří měsíců do půl roku. Já za tohle dostanu dva roky," kroutí hlavou Pohlmann, který prožil letošní rok plný kontrastů.

"Na jaře jsme v Plzni tancovali s plackama a pohárem," vzpomínal Pohlmann na oslavy mistrovského titulu na západě Čech.

Z Plzně, kde strávil tři roky, se v létě vrátil do Litovle. V dresu extraligového nováčka stihl odehrát jedenáct zápasů, doma na Hané si našel i práci. V závěru roku ale přišla osudová dopingová zkouška, která nabourala jeho házenkářskou kariéru.

"Až mi vyprší trest, tak mi bude osmadvacet. Na konec kariéry to ještě není, ale nedovedu si představit, co budu dělat. Já nemůžu s týmem ani trénovat," upozornil Josef Pohlmann.

Házenou si podle všeho bude moci zahrát až od prosince roku 2016. "Distanc platí po celém světě, ve všech soutěžích, ve všech sportech od vodního póla přes šachy až po amatérské volejbalové ligy."

S tím, že by mohlo přijít zmírnění trestu, příliš nepočítá. "Já tomu nevěřím. Zkusím se obrátit na právníka, ale moc optimistický tedy nejsem. Chtěl jsem se proti tomu odvolat, ale ještě se mi do ruky nedostalo oficiální rozhodnutí," vysvětlil.

Urostlá spojka pochopitelně chybí i Tatranu Litovel přímo na hřišti.

"Je to škoda, protože Pepa věnoval házené hodně času, k přípravě přistupoval velmi zodpovědně, byl jedním z těch, kteří nevynechali trénink. Levák nám chybí. Na druhé straně, pokud takhle selže, tak je to pak bohužel jasné," dodal trenér Lubomír Krejčíř.

DENÍK\Miroslav Mazal

Stanovisko klubu:
Dopingové kontroly jsou standardní součástí obou nejvyšších házenkářských soutěží v ČR a to nejen v rámci soutěžních utkání, tak také potenciálně i v během celého ročníku i v přípravném období.

Po utkání ve Zlíně 16.11.2014 byl standardně vylosováni 2 hráči domácího a 2 hráči hostujícího klubu. Za Tatran Litovel byli vylosování Zdeněk Kuchař a Josef Pohlmann, kteří se bez jakéhokoliv odporu ke kontrole odebrali. Vyhodnocení vzorků trvá cca 3 týdny. Můžeme potvrdit, že všichni hráči, kteří odevzdali vyhovující vzorky, včetně Zdeňka Kuchaře, byli na všechny sledované látky negativní.

Aby vzorek moči vyhovoval, musí mít potřebnou hustotu. Stává se, že po velkém fyzickém výkonu, kdy je voda z těla odváděna potem, je potřeba do těla nejprve vodu doplnit, aby bylo možné moč vyloučit. To však mívá za následek nízkou hustotu moči, která se však postupně s časem zvyšuje. Vzorek je nutné při dopingové kontrole odevzdat, čas není omezen. Průběh kontroly také nedovoluje jakékoliv podvádění. Josef Pohlmann však po odevzdání 6 nevyhovujících vzorků z dopingové kontroly odešel, aniž by to konzultoval s vedením týmu nebo klubu. Bohužel, komunikace totiž probíhala.

Během následujícího týdne vedení klubu rozhodlo o hráčově suspendaci do vyřešení případu. Byly provedena také orientační i laboratorní kontrola na vybrané zakázaní látky (toxikologie), které byly v obou případech naprosto negativní.

Oddíl házené Tatranu Litovel deklaruje, že v žádném případě svým hráčům nepodává v tréninkovém procesu ani při utkáních žádné nedovolené látky. Naopak všichni hráči vědí a konzultují s masérem a klubovým lékařem užívání léčebných přípravků tak, aby se vyhnuli užití nedovolených látek (např. běžné Aspirin, Modafen, Nurofen, Panadol, Paralen, ...)

Jednání Josefa Pohlmanna považujeme za jeho osobní chybné a zkratovité jednání. Antidopingový výbor ČR jej však klasifikoval jako odmítnutí dopingové kontroly, kde je trest jasný a tvrdý. Rozhodnutí musíme respektovat. V žádném případě se však jakékoliv užití dopingu nepotvrdilo.
27.12.2014 | admin | Přečteno: 1626x

Facebook

Partneři: