Historie klubu

Základní informace Kontakty Hřiště Historie Kronika Členové Události Bazar klubového oblečení

Národní házená | Mezinárodní házená | Úspěšná 80. a 90. léta | Čekání na halu | Současnost | Síň slávy
Umístění mužů | O pohár města Litovle | Staré gardy | Memoriál F. Čikla | Český pohár  

Mezinárodní házená


1.8.1961 byl v Litovli po dohodě hráčů založen oddíl házené mezinárodní. Zpočátku se však paralelně hrála i házená národní, a tak hráči odehráli většinou dvě utkání za neděli. Později však vlivem naděje na lepší umístění upřednostnili házenou mezinárodní.

Historicky první utkání mezinárodní házené proběhlo 19.8.1961, soupeřem byl odvěký rival Spartak Uničov. V utkání zvítězili překvapivě litovelští a to 24:13. K družstvu mužů postupně přibyla družstva dorostenců, starších a mladších žáků, travnatý povrch hřiště na sokolovně by v roce 1964 nahrazen pískovým. U počátků mezinárodní házené v Litovli stáli Jan Kočí, Jiří Letocha, Jaromír Válek, Jiří Dohnálek, Jaroslav Kejval, Miroslav Nič a mnoho dalších.

Litovel se účastnila krajského přeboru II. stupně a hned první sezonu se jí podařilo postoupit, následující rok se však vrátila zpět do této soutěže a setrvala v ní dalších několik let. Velkou událostí bylo pro litovelskou házenou utkání s přeborníkem Československé republiky Duklou Praha, které proběhlo 7.5.1966 a skončilo čestným výsledkem 13:38. Další pro Litovel významnou událostí bylo utkání s Motorem Obergurig, první mezinárodní utkání v Litovli, která v tomto zápase dokázala zvítězit 16:9.

V sezoně 1965/1966 se Litovli opět podařilo vyhrát krajský přeboru II. stupně a postoupit tak do oblastního přeboru (později nazváno divize - třetí nejvyšší soutěž), ve kterém skončili na 9. místě. Nejlepším střelcem byl František Čikl se 71 brankami. V této sezóně bylo také sehráno druhé mezinárodní utkání s dánským IFs Ringstet. V zimní přípravě následující sezóny sehrál Tatran mezinárodní turnaj v Německu, který dokázal vyhrát. Velmi dobře si také vedla mládežnická družstva, zejména pak dorostenci, kteří hráli oblastní přebor.

Sezóna 1974/1975 přinesla další rekonstrukci hrací plochy na Sokolovně, což znamenalo nejprve vybudování náhradního hřiště (mezi sokolovnou a silnicí) a teprve následné úpravy hřiště hlavního, na které byl položen japexový povrch. Litovel také postoupila do krajského přeboru I. třídy (bývalé II. ligy). Po dalších několik let se muži drželi v krajské soutěži, dorostenci hráli dokonce dorosteneckou ligu. Roku 1984 se uspořádal v Litovli 1. ročník turnaje starých gard nazvaný na počest bývalého hráče Memoriál Jiřího Dohnálka.

Pokračování >

Obrázek
První zápas na rekonstruovaném hřišti s pískovým povrchem v roce 1964.


Obrázek
Sestava mužů Tatranu Litovel 1964/65: Šimůnek, Letocha, Kejval Jiří, Dohnálek, Nič, Kolář, Mazánek – Fritsch, Logr, Čikl M., Kejval Jar.


Obrázek
Účastníci zájezdu do Obergurigu (NDR) a okolí o Velikonocích 1968.


Obrázek
Dokončovací práce na hřišti z japexových čtverců na jare 1974.


Obrázek
Společné foto Tatranu Litovel a Dukly Praha v roce 1974, vlevo rozhodčí Karel Holík a Květoslav Kuba z Uničova.


Obrázek
František Čikl

Facebook

Partneři: