Historie klubu

Základní informace Kontakty Hřiště Historie Kronika Členové Události Bazar klubového oblečení

Národní házená | Mezinárodní házená | Úspěšná 80. a 90. léta | Čekání na halu | Současnost | Síň slávy
Umístění mužů | O pohár města Litovle | Staré gardy | Memoriál F. Čikla | Český pohár  

Současnost


Od sezóny 2002/2003 se tak ligová utkání mužů i dorostenců přesunula do nové haly. Ta byla slavnostně otevřena naším utkáním mužů proti Dukle Praha (16:31). Hned v druhé sezóně ve II. lize se podařilo i díky posilám jako Karel Hracha, Roman Bakalář nebo Zbyněk Ošťádal ligu vyhrát a klub se rozhodl postoupit do první ligy.

První roky však byly výsledkovým zklamáním, nejdříve jsme nespadli jen díky reorganizaci, podruhé o jediný bod. Ligu jsme se teprve učili hrát. V mužstvu však začali postupně hrát s trenéry Čtvrtníčkem a Sitárem především litovelští odchovanci. Proto bylo velkým překvapením 3. místo v I. lize v ročníku 2006/2007, které se podařilo rok na to zopakovat.

Mládežnická družstva jsou také úspěšná. Daří se nám obsadit soutěže ve všech věkových kategoriích. Starší i mladší dorostenci pravidelně hrají moravské 2. ligy. K tradičním turnajům v roce 2007 přibyl zimní turnaj mužů - Memoriál Františka Čikla a v roce 2013 také květnový třídenní turnaj miniházené Litovel Mini Cup.

Po desetiletém působení v první lize se v jubilejním roce 2014 podařilo celku mužů vyhrát první ligu a postoupit do extraligy, čímž dosáhli největšího úspěchu v 80leté historii házené v Litovli. Přebudovat klub na dlouhodobé působení v Extralize však není vůbec snadné. Čtyřleté působení v nejvyšší soutěži v posledních 5 sezónách (mimo sezóny 2017/18 strávené v 1. lize) je nyní přerušeno a družstvo mužů bude v nejbližších letech působit v 1. lize. I tak Extraliga v Litovli přinesla mnoho nového a zajímavého. Především to byl příchod pivota Davida Juříčka po desetiletém působení ve Francii. Na trenérském postu se vystřídali Lubomír Krejčíř, Jaroslav Hudeček,  Michal Hradil a Ivo Vávra. Nejzářivějšími momenty byly jistě první a zatím jediné televizní utkání z Litovle, domácí výhry nad Zubřím a Duklou Praha, nebo boje ve fázi o udržení hrané v sériích na vítězná utkání.

Dostat litovelskou házenou opět mezi elitu je úkolem nejen pro celý klub, ale i pro nejbližší region.

Z oddílových kronik vedených
od roku 1956 panem Milanem Beňou
sepsali Ondřej Čtvrtníček a Radovan Šimek.


ObrázekBohatou historii házené v Litovli včetně množství unikátních fotografií mapuje kniha 80 let házené v Litovli (1934-2014) autorů Milana Beni, Karla Zmunda a Radovana Šimka. Základním pramenem byly unikátní bohaté kroniky oddílu házené Tatranu Litovel. Kniha obsahuje také řadu autentických vzpomínek, historek a příběhů lidí, kteří tuto historii tvořili. Kniha je dostání zde.


Síň slávy házenkářů Tatranu Litovel >

Obrázek
Karel Hracha


Obrázek
Celek mužů Tatranu Litovel 2004/05: Trenéři Sitár a Hracha, Filip, Pazdera, Nantl, Hanák, P. Knébl, Bakalář, Habermann, Laštůvka, Baránek, Šimek, Šon, masér Navrátil, předseda klubu Zmund, vedoucí Sléha – Hájek, Arnoš, Houda, Ošťádal, J. Paták, R. Müller, Mazáč. Na snímku chybí: M. Knébl, Schmalz, Kráčmar a Štěpánek.


Obrázek
Roman Bakalář


Obrázek
Zatím poslední rekonstrukce hřiště na Sokolovně - nanášení umělého prvrchu Conipur v létě 2011.


Obrázek
Oslavný snímek týmu s příznivci po vítězství ve Dvoře Králové a vítězství v 1. lize.


Obrázek
Matěj Konšel na jaře 2014 oblékl reprezentační dres na turnaji v Polsku.


Obrázek
Historicky první utkání Tatranu v Extralize vysílala živě Česká televize.


Obrázek
David Juříček

Facebook